Chcete mít silné kosti? Poradíme vám, co zařadit do svého jídelníčku


I na zdraví vašich kostí mohou mít vliv potraviny, které jíte. A i když existuje mnoho faktorů, které ovlivní, zda se u vás bude vyvíjet osteoporóza či nikoliv, vaše strava je to, co můžete kontrolovat.


Už jste určitě slyšeli, že vápník je důležitý pro zdraví kostí, a je to pravda. Je zde ale více možností, jak kosti posílit, než do sebe cpát pouze litry mléka a kila sýru. Obecně vzato, vyvážená strava obohacená o mléčné výrobky, ryby, ovoce a zeleninu bude prospěšná pro vaše kosti.

Vápník

Vápník je hlavní stavební blok kostní tkáně. Kostra tvoří 99 % celkového množství vápníku ve vašem těle. Spolupracuje s vitamínem D na stavbě a ochraně vašich kostí a zubů. Ano, vápník je klíčový.

Vitamín D

Zatím co vápník pomáhá stavět a udržovat kosti, díky vitamínu D ho tělo skutečně vstřebá. To znamená, že vitamín D je významnou složkou pro zajištění dostatku potřebného vápníku.

Hořčík

Hořčík je další živina, která tělu pomáhá vstřebávat vápník. Je uložen přímo v kostech a je vědecky dokázáno, že lidé, kteří trpí úbytkem kostní hmoty, mají také nedostatek hořčíku. Jde o jednu z nejznámějších živin pro zdravé kosti.

Draslík

Pokud jde o výživu kostí, zde draslík nemá valné účinky. Nicméně může pomoci zvýšit hustotu minerálů v kostech a neutralizovat kyseliny, které odstraňují vápník z vašeho těla.

Vitamín C

Tělesný zánět (inflammation) může způsobit spoušť na vašich kostech. Vitamín C proti němu bobuje. Působí jako antioxidant, který pomáhá zmírnit zánět, jež urychluje úbytek kostní hmoty. Pomáhá také vitamínu D vstřebávat vápník a stimuluje buňky tvořící kost. Vitamín C může udělat mnoho pro vaše kosti.

Vitamín K

Vitamín K působí synergicky s vápníkem. Pomáhá také při mineralizaci kostí, což pomáhá pro jejich silnější stavbu, a celkově působí pro zlepšení jejich zdraví.

Zdroj: https://www.yahoo.com/lifestyle/this-is-the-best-diet-to-help-prevent-osteoporosis-161839636.html


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace