Jak vyhledat levnější alternativu léků


Věděli jste, že k lékům, které užíváte, často existují alternativy, které mají téměř totožné složení, ale stojí třeba jen polovinu? Poradíme vám, jak tyto léky najít.


Co jsou to účinné látky

Jednou z nejdůležitějších charakteristik léku jsou jeho účinné látky. Jedná se o látky, které do značné míry určují to, jak se daný lék chová a jak v těle působí. Léky, které mají kompletně stejné složení účinných látek, tak obvykle působí velmi podobně.

V praxi se však stává, že existují dva léky, které mají stejné složení účinných látek, ale různou cenu. Tyto rozdíly v ceně jsou přitom někdy opravdu veliké. Důvodem může být cenová strategie výrobce nebo třeba vyšší investice do reklamy.

Jak to funguje

Vyhledat tyto alternativy nebylo dlouho pro běžného člověka úplně snadné. Obvykle bylo nutné zjistit konkrétní složení léku a poté vyhledávat, které léky obsahují stejné látky.

Pomocí HledejLéky.cz je však možné vyhledat levnější alternativy velmi jednoduše. Stačí zadat lék, který vás zajímá a služba vyhledá léky, které mají podobné složení účinných látek, jako vámi zadaný lék. Kromě léků, které mají stejné složení účinných látek vám také najde ty, které se nějak liší. Například množstvím účinné látky, formou léku a podobně. Tyto odlišnosti vidíte přímo u výsledku vyhledávání. Díky této funkci tak můžete prozkoumat, jaké existují alternativy a zda vám nějaká nemůže vyhovovat více.

Vyhledávání se primárně řídí účinnými látkami, rozdíly v pomocných látkách se ve vyhledávání nijak neprojevují. Je proto třeba zdůraznit, že to, že dva léky mají stejné složení účinných látek ještě neznamená, že se jedná o léky totožné. Kromě účinných látek jsou zde další faktory, které chování léku ovlivňují. Jde například o pomocné látky. Ty z velké části tvoří "hmotu" onoho léku, ale také mohou modifikovat jeho účinky. Do jisté míry se například mohou podílet na vstřebání léku nebo být nositelem struktury, na kterou můžete být alergičtí.

Toto vyhledávání je pouze orientační pro rozšíření Vašeho přehledu. Výběr alternativy léku je proto nutné vždy konzultovat s lékařem či lékárníkem a pečlivě přečíst příbalovou informaci.


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace