Domů

 > Články

 > Léky a doplňky stravy

Užíváte léky na předpis? Pozor na výskyt deprese


Ve studii vedenou vědci z University of Illinois a Columbia University of New York zjistili souvislost mezi stovkami léků na předpis a depresí.

Užíváte léky na předpis? Pozor na výskyt deprese

Mezi jimi zmiňovaném množství léků na předpis můžeme najít například:

léky na krevní tlak (beta blokátory a ARB)

- léky proti astmatu a antihistaminika

- léky proti úzkosti

- opioidy

- protonové inhibitory

- antikonvulziva

- hormonální substituční léčiva

- kortikosteroidy

- a ironicky taktéž antidepresiva

Je pochopitelné, že většina pacientů ani netuší, že právě jejich léky mohou být spouštěči deprese. Nicméně sám autor studie profesor Mark Olfson z Columbijské university upozorňuje na fakt, že ani doktoři ne vždy chápou závažnost tohoto problému. „Mnozí lékaři si nemusí být vědomi, že několik běžně předepisovaných léků je spojeno se zvýšeným rizikem této poruchy“, říká.

Studie také zjistila, že riziko klinické deprese roste s počtem užívaných léků. Mezi analyzovanými případovými studiemi trpělo depresí 7 % osob užívajících jeden lék na předpis. Nicméně v době, kdy člověk bral tři nebo více léků, se riziko více než zdvojnásobilo. Je téměř samozřejmé, že starší pacienti jsou vystaveni největšímu riziku, protože mnozí užívají několik různých léků a mohou s větší pravděpodobností pociťovat vedlejší účinky.

Olfson připomíná, že ne vždy musí daná situace nutně znamenat příčinnou souvislost. „Většina lidí užívající tyto léky, a dokonce i ti, kteří užívají tři nebo více z nich, depresi nemá.“ S tím souhlasí i Olfsonův kolega, Igor Galynker, který taktéž vyučuje psychiatrii. Poznamenává, že v některých případech mohou být pacienti v depresi ještě před užitím daných léků. Deprese se může objevit z důvodu jiných zdravotních problému, jako je například chronická bolest. Poznamenává, že „tato příčina není neobvyklá, jelikož bolest a nálada jsou vnímány a zpracovávány ve stejných oblastech mozku.“

Přesto, pokud jste mezi těmi, kteří užívají více léků na předpis, je důležité sledovat vlastní příznaky deprese. Není neobvyklé, že se člověk obecně cítí smutně nebo sklesle, ale pokud takové nálady trvají déle než dva týdny, je dobré poradit se se svým lékařem.

Stojí za zmínku, že stále více lékařů začíná „od-předepisovat“ léky pro některé své pacienty. Tato praxe je však stále nová a lékaři se dosud učí, kdy je bezpečné odstranit pacientovi některý z léků. V žádném případě byste neměli přestat užívat jakýkoliv lék, dokud se o dané situaci neporadíte se svým lékařem.

Zdroj: https://drugsafetynews.com/2018/12/29/hundreds-of-different-prescription-drugs-linked-to-depression/

Qato DM, Ozenberger K, Olfson M. Prevalence of Prescription Medications With Depression as a Potential Adverse Effect Among Adults in the United States. JAMA. 2018;319(22):2289–2298. doi:10.1001/jama.2018.6741


Publikováno 18.6.2019Reklama - Doplněk stravy

Reklama - Doplněk stravy


Mohlo by vás zajímat

Pod pojmem lékové interakce rozumíme důsledek vzájemného působení dvou a více léčiv. Tato interakce může vzniknout na různých úrovních pohybu léčiva v našem těle a důsledkem může být zesílení či zeslabení jeho účinků nebo účinek zcela rozdílný od známého mechanismu.

Věděli jste, že k lékům, které užíváte, často existují alternativy, které mají téměř totožné složení, ale stojí třeba jen polovinu? Poradíme vám, jak tyto léky najít.

Planými neštovicemi je postižena většina dětské populace. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění. Víte ale, jak účinně zmírnit jeho příznaky?

Vypadávání vlasů zažívají nejenom muži, ale i ženy různých věkových skupin. Vyzkoušejte některé z osvědčených metod, jak vypadávání vlasů zabránit.

Ve studii vedenou vědci z University of Illinois a Columbia University of New York zjistili souvislost mezi stovkami léků na předpis a depresí.

Během chřipkové epidemie musíte být obezřetní a dbát zvýšenou pozornost na hygienu. Přinášíme Vám 7 věcí, na které byste si měli dát pozor a udržovat je čisté.

Potraviny, které jíte, mohou mít vliv na zdraví vašich kostí. Existuje mnoho faktorů určující výskyt osteoporózy, ale vaše strava je to, co můžete ovlivnit.

Současná situace kolem šíření koronaviru zasahuje do životů snad každého z nás. Počty nakažených neustále stoupají a vláda přijímá nová a nová opatření. Řada lidí se proto snaží vytvořit si zásoby léků. Stoupla poptávka zejména po lécích Paralen a Ibalgin. Ty jsou však často beznadějně vyprodané.

Reklama - Doplněk stravy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace